Wyjazd szkoleniowo – wypoczynkowy na Żywiecczyznę – 19/20 lipca 2022r.
Tradycją jest, że o tej porze roku Zarząd SHP Składnica w Grybowie organizuje wyjazd szkoleniowo – wypoczynkowy połączony z wyjazdowym posiedzeniem Rady Nadzorczej. Tym razem Zarząd, Radni oraz kierownicy sklepów SHP udali się na Żywiecczyznę oraz do Cieszyna. Cała trasa wycieczki była okazją do podziwiania pięknych widoków Beskidów od Sądeckiego aż po Śląski, a ich uwieńczeniem była panorama otaczająca Górę Żar. Uczestnicy wycieczki zwiedzili m. in. w Suchej Beskidzkiej zamek zw. „Małym Wawelem” oraz podziwiali widoki nad Jeziorem Międzybrodzkim w Porąbce. W Żywcu natomiast poznali dzieje dynastii Habsburgów zwiedzając Muzeum Miejskie (Stary Zamek) oraz spacerując po parku zamkowym (była okazja przysiąść na ławeczce obok pomnika Alicji Habsburg), starówce i rynku. Zwieńczeniem wędrówki była wizyta w Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu.
Grupa udała się także do Muzeum Browaru, gdzie po upalnym dniu mogła ochłodzić się, poznając historię i procesy produkcji wraz z degustacją oryginalnego żywieckiego piwa.
Kolejnego dnia uczestnicy wycieczki wybrali się do Sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie, gdzie każda osoba indywidualnie została namaszczona „olejkiem szczęścia”. Głęboko wierząc w jego moc, każdy zaopatrzył się w kilka buteleczek tego cudownego olejku oraz zioła Ojców Franciszkanów.
Jednym z punktów wycieczki była także wizyta w Muzeum Koronki w Koniakowie, gdzie wszyscy mogli podziwiać dzieła koronczarek oraz poznać techniki „haklowania”. Największe zainteresowanie wzbudziła informacja o pobiciu Rekordu Guinessa przez koniakowskie koronczarki, które wykonały serwetę o średnicy 532 cm, ważącą 5,5 kg, zużywając przy tym 61 km nici.
Niesamowite wrażenia czekały także na uczestników wycieczki w drodze do Cieszyna (skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza oraz Pałac Prezydencki w Wiśle) oraz w samym Cieszynie. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali niesamowite widoki Cieszyna Śląskiego i Czeskiego (miasto w 1920 roku zostało podzielone pomiędzy Polskę a Czechy) z Góry Zamkowej i Wieży Piastowskiej, a spacerując po zabytkowym rynku, odkrywali piękno tego urokliwego miasta zwanego Małym Wiedniem. Zwiedzili także najstarszy i najcenniejszy zabytek ziemi cieszyńskiej – Romańska Rotundę pw. Św. Mikołaja. Jest to jedyna rotunda na terenie Polski tak zachowana, którą to wszyscy oglądamy niemal codziennie, bowiem jej miniatura znajduje się na banknocie 20 zł.
W drodze powrotnej grupa wstąpiła jeszcze do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na indywidualne modlitwy u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Piękna pogoda, wspaniała atmosfera oraz niesamowite wrażenia jeszcze mocniej zintegrowały grupę i na pewno na długo pozostaną w pamięci.